Rodzaje kostki brukowej

Zanim zdecydują się Państwo powierzyć nam usługi brukarskie, pomożemy wybrać najkorzystniejszą ofertę kostki brukowej. Obecnie dostępne są jej tak różne rodzaje, że laicy często się w tym wszystkim gubią. W tym krótkim artykule postaramy się podpowiedzieć, jakie mają Państwo możliwości i które będą najlepsze.

Poszczególne kostki brukowe mogą różnić się między sobą materiałem wykonania, kształtem, wielkością, fakturą oraz kolorem. Oczywiście, konsekwencją powyższych różnic są także rozbieżności w cenie. Warto również zwrócić swoją uwagę także na dwa inne ważne parametry opisujące kostkę czyli jej wytrzymałość i ścieralność. Z pewnością każdy, kto chce mieć elegancki podjazd pod dom, wybrukowane podwórko czy ścieżkę w ogrodzie znajdzie taki materiał budowlany, który będzie odpowiadał mu cenowo i w kwestii estetycznej.

Pod względem sposobu produkcji, możemy rozróżnić sześć podstawowych rodzajów kostki, a mianowicie: standardową, szlachetną: o powierzchni płukanej, łupanej, szczotkowej, postarzanej i strukturalnej. Tą pierwszą widujemy najczęściej, wykładane są nią chodniki, całe parkingi i fragmenty parków. Jest jednolita i gładka, najczęściej występuje pod postacią kostki w kształcie podwójnej litery T.

Kostka o powierzchni płukanej zbliżona jest swoim wyglądem do kamienia naturalnego. Efekt ten zyskuje dzięki licznym zabiegom uszlachetniającym, podczas których wypłukana zostaje wierzchnia warstwa betonu, a spod niego wyłania się barwne kruszywo i grys. Powierzchnia takiej kostki staje się chropowata, a to w konsekwencji sprawia, że trudniej się na niej poślizgnąć zimą. Podobny efekt uzyskuje się też poprzez szczotkowanie.

Kostka brukowa o powierzchni łupanej również podlega procesom uszlachetniającym, w tym przypadku imituje się jej postarzenie poprzez nadanie jej nierównych krawędzi. Postarzanie można uzyskać także w trakcie procesu zwanego młoteczkowaniem. Zyskuje się w ten sposób wygląd kostki, którą możemy znaleźć w starych brukowanych drogach i na zamkowych placach. Kostka o powierzchni strukturalnej ma natomiast takie walory estetyczne, które upodabniają ją do kamieni naturalnych. Doskonale imituje bowiem różnego rodzaju szlachetne powierzchnie na przykład piaskowiec lub marmur.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są kostki brukowe, to najczęściej mamy do czynienia z betonem i kamieniem. Kostki betonowe są odporne na zmiany temperatur, łatwo się je układa i czyści. Są również tańsze niż kamienne. Te z kolei cenione są za swój naturalny wygląd i odporność na ścieranie oraz wilgoć.

Kwestie estetyczne również nie są bez znaczenia, dlatego możemy wybierać spośród kostki brukowej w kształcie kwadratu, cegiełki, trapezu, prostokąta, mostku, fali i kości. Te najprostsze kształty nadają się najlepiej do układania ścieżek, schodów i murków. Nieregularne formy sprawiają natomiast, że drogi zyskują niepowtarzalny charakter średniowiecznych duktów. Wszystko jednak zależy od konkretnego pomysłu danego inwestora. Swoje znaczenie ma również rozmiar kostki brukowej i jego kolor. Im większa powierzchnia, tym lepiej położyć większą kostkę, której układanie będzie znacznie krótsze i mniej kosztowne. Drobne elementy doskonale spełnią swoją rolę, jako ścieżki w pięknie urządzonym ogrodzie. Istnieje możliwość tworzenia licznych kompozycji kolorystycznych i tych bardziej odważnych, kontrastowych, i tych spokojniejszych. Można też sięgnąć po kostkę brukową o niejednolitym natężeniu koloru.

Podsumowując, mają Państwo ogromne możliwości wyboru i nie są Państwo skazani na układanie kostki brukowej w kolorze szarym lub też czerwonym. Wszystko zależy od konkretnego projektu i Państwa fantazji. Zapraszamy do współpracy, chętnie służymy radą podczas wyboru najlepszej dla Państwa opcji.